Pozłacany tarot (Gilded tarot)

01-Major-Magician

Mikołajki za kilka dni i już pojawiają się pierwsze prezenty. Do mnie też trafił piękny podarek, jest nim talia Pozłacanego tarota.

Od dawna szukałam sobie nowej talii, myślałam o Tarocie 78 drzwi, ale chyba będzie musiał poczekać, bo dziś odebrałam przesyłkę ze sklepu internetowego z przepiękną talią autorstwa Ciro Marchettiego i Barbary Moore.

Ten komplet jest oparty o talię Ridera-Waite’a, a zatem w Arkanach Wielkich kartą ósmą jest Moc, zaś jedenastą Sprawiedliwość. Natomiast Arkana Mniejsze mają piękne obrazki, które w swoim wyrazie nie odchodzą daleko od tego co znamy z talii Ridera-Waite’a.

Rysunki na kartach nawiązują do romantycznych baśni, i przypominają ukochaną książkę z dzieciństwa. Są nastrojowe, kolorowe lekko rozmyte, jakby chciały powiedzieć tarociście, że interpretacja nie musi być klasyczna, ale trzeba rozwinąć intuicję i wyobraźnię, by znaleźć najlepsze wyjaśnienie kart.

Obrazki wprowadzają nas w świat średniowiecza, ale nie tego surowego i rozmodlonego, tylko cukierkowego, znanego z legend o rycerzach Okrągłego stołu czy Tristanie i Izoldzie.

Właściciel talii ma wrażenie, że trzyma w ręku drogocenny skarb, bo tak ta talia wygląda. Każdy obrazek zamknięty jest w złotej ramce, zaś na górze karty mamy klejnot, na którym jest nadrukowany numer Arkanu Wielkiego, zaś w Arkanach Mniejszych każdy dwór ma tam inny kolor. Buławy to klejnot czerwony, Kielichy złoty, Miecze niebieski a Monety zielony.

Każda karta jest podpisana po polsku, czyli osoby nie znające języków obcych nie będą mieć trudności z ich odczytaniem.

Odstępstwa od talii RW.

• Symbol pentagramu na karcie Diabeł u RW jest odwrócony i bez ochronnej obwiedni, tutaj zaś mamy symbol z wierzchołkiem ku górze i zamknięty w kole. Czyżby więc w tej talii Diabeł nie był taki straszny jak inni go malują? Nie odchodziłabym od archetypowej interpretacji tego arkanu, jednak on tu tak nie straszy. Ochronny symbol pentagramu przypomina, że zawsze możemy się uratować, że to nie świat jest wokół nas zły, lecz to my podjęliśmy złe decyzje i kierując się mądrością i boską opieką możemy uratować się z trudnej sytuacji.

• Postacie z Wielkich Arkanów, które w innych taliach siedzą, tutaj stoją, zaś Arcykapłanka wręcz lewituje.

• Na karcie kochankowie są tylko dwie postaci w trakcie miłosnego uniesienia.

• Większość talii przyzwyczaiła nas, że Królowa – podobnie jak Król – siedzi na tronie. Tutaj Królowe stoją i obrazki pokazują młode dziewczyny. Jak do tej pory interpretowałam Króli i Królowe jako parę (małżeństwo), tu mamy wątpliwości czy Królowa jest żoną Króla czy jego córką, i czy w parze z nią przypadkiem nie powinien iść Rycerz? Zatem w tej talli Królowa jest kobietą czekającą na swojego Rycerza. Skłaniałabym się więc do tezy, że Królowa może być tu mężatką lub nie, ale na pewno wyczekuje hołdów od innego mężczyzny, tak jak w średniowieczu każdy rycerz miał swoją damę, i najczęściej były to kobiety zamężne z którymi rycerze nigdy nie mieli bliższych relacji damsko-męskich. Co najwyżej w grę mogła wchodzić niespełniona miłość.

• Rider-Waite przyzwyczaił nas do mieczy długich, dwuręcznych i surowych w wyglądzie. Tutaj mamy miecze krótkie, pięknie zdobione, są to więc miecze nie bitewne ale paradne.

• Monety w talii RW są okrągłe, wyryte na nich koło zawiera pentagram. W Pozłacanym tarocie mają kształt pięciokąta, czyli figury, w której można zawrzeć pentagram.

• Bardzo podobają mi się buławy. W talii RW mamy zwykłe kije, najprymitywniejsze narzędzie walki, tutaj są one złote, pięknie zdobione zakończone czymś w rodzaju chwytaka.

• Autorzy talii odważnie wprowadzili odniesienia do astrologii. Symbolami astrologicznymi żongluje Głupiec, który nie ma tu postaci wędrowca ale jest błaznem. Cesarzowa stoi w kręgu z zodiakiem i trzyma złoty symbol Wenus. Cesarz ma za sobą pierścień z rysunkami znaków zodiaku, który zapewne chce nam powiedzieć, że Cesarz ma władze nieograniczoną i włada wszystkimi dziedzinami życia. Na Kole fortuny symbole są pomieszane i sugeruje nam to, że gdy zdajemy się na los dostaniemy na pewno coś innego niż się spodziewamy. Kolejną kartą z symbolami jest Słońce. Pierścień zodiakalny jednak odlicza znaki w innym kierunku niż astrolodzy. Może Słońce to spojrzenie z innej perspektywy na całe nasze życie? Bo na kartach mamy narysowany układ słoneczny z planetami od Merkurego do Saturna.

• Na niektórych kartach pojawiają się dziwne machiny, jakby wyjęte ze starego zegara. Na pewno spodobają się wielbicielom gier przygodowych, takich jak Myst, z nimi mi się one kojarzą.

• Księżyc w nowiu na karcie Arcykapłanki u Ridera-Waite’a jest przybywający, tutaj mamy go w fazie tuż przed nowiem, czyli ubywający. Zatem Kapłanka nie jest tu tak opiekuńcza, prędzej wprowadzi w świat nieznany, może nawet wręcz niebezpieczny.

Talia jest sprzedawana w sztywnym pudełku, a w komplecie znajdujemy książeczkę przydatną dla początkujących i czarny tiulowy woreczek. Same karty są zafoliowane, dlatego mamy pewność, że nikt przed nami ich nie używał.

Uwaga, osoby z czułym węchem i nie lubiące ostrych zapachów. Przed wróżeniem talię należy rozłożyć aby wywietrzała, bo farby drukarskie, które użyto mają bardzo intensywny zapach.

Talia jest przepiękna, cieszy oko i ładnie się w dłoniach układa. Karty mają wymiary 7 x 11,5 cm.

Reklamy

Komentarze 2 to “Pozłacany tarot (Gilded tarot)”

  1. Paulia Says:

    Piekne te karty!!! Ja niedawno sobie zafundowalam Legacy of the Divine Tarot (Dziedzictwo boskiego tarota-ale nie jestem pewna tlumaczenia) takze Ciro Marchetti’ego. Niektore karty sa dosc podobne. Jest tez ksiazka i woreczek, ale karty dosc marnej jakosci i szybko sie zuzywaja.

  2. anahella Says:

    Moje jeszcze nie używane, bo cały czas się wietrzą;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: