Tarot w serialu „Kości”

01-Major-Magician

Jesień za pasem i stacje telewizyjne – ku uciesze widzów – powróciły do emisji lubianych seriali. Jedną z lepszych produkcji ostatnich lat jest z pewnością serial „Kości” (tytuł oryginalny: „Bones”). Na pewno kiedyś napiszę notkę o archetypach astrologicznych w tym serialu, ale tym razem nie o astrologii chcę mówić, lecz o tarocie.

Motywem przewodnim pierwszego odcinka kolejnego sezonu są wróżby z kart tarota. Główni bohaterowie serialu: doktor Brennan (Emily Deschanel) i agent Booth (David Boreanaz) są sceptycznie nastawieni do rzeczy „nie z tej ziemi”. Pani antropolog to chodzący racjonalizm, zaś gliniarz z FBI jest religijny; ani jedno ani drugie nigdy nie skorzystałoby z porad wróżki. Jest jednak inna postać: Angela, przyjaciółka dr Brennan z laboratorium, która chętnie korzysta z usług osób obdarzonych nadprzyrodzonymi talentami.

Odcinek zaczął się sceną, w której Angela wyciągnęła główną bohaterkę na spotkanie z panią Harmonią Avalon (swoją drogą, czy scenarzyści musieli wymyślać tarocistce tak głupi pseudonim?). Pani Avalon (Cyndi Lauper) nie jest nazywana w filmie wróżką, lecz medium, jednak jej narzędziem pracy jest tarot, talia Universal Rider Waite, wersja z angielskimi napisami.

Cieszę się, że twórcy scenariusza konsultowali tarotowe sceny z osobą obeznaną z symboliką poszczególnych arkanów, bo kolejno wyciągnięte karty obrazują interpretację. W większości nie jest ona naciągana, jedno z zastrzeżeń jakie mam to strach w oczach Angeli gdy ostatnią kartą z sekwencji był Arkan XIII Śmierć. Tarociści i ich stali klienci doskonale wiedzą, że Śmierć jest kartą trudną, jednak nie wróży prawdziwego zejścia klienta, zaś szanująca się wróżka nie zajmuje się straszeniem śmiercią.

Oczywiście, na pewno ze śmiercią będziemy mieć do czynienia w tym odcinku, bo przecież team złożony z pani antropolog i agenta FBI zajmuje się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych związanych z morderstwami.

14-Major-TemperanceJuż w pierwszej scenie odcinek zaczyna się od tarota. Wróżka jako pierwszą kartę wyciąga Arkan IV Umiarkowanie. Po angielsku to „Temperance”, a tak brzmi imię głównej bohaterki. Przyznam, że oglądając poprzednie sezony serialu zastanawiałam się czy twórcy pokuszą się o odniesienie imienia dr. Brennan do tarota i doczekałam się.

a

44-Minor-Swords-09Kolejna wyciągnięta karta to Dziewiątka Mieczy. Wróżka opowiada o chorym mężczyźnie, który odnalazł schronienie w wyimaginowanym świecie. Fani serialu zapewne pamiętają, że sezon czwarty skończył się operacją i śpiączką Bootha. Z samej Dziewiątki Mieczy nie wyciągnęlibyśmy wniosków o owym sennym schronieniu, ale w połączeniu z Umiarkowaniem można uznać, że choroba dała wyimaginowane schronienie agentowi na czas utraty kontaktu z rzeczywistością. Gdyby dobierać karty do człowieka w śpiączce, raczej wybrałabym jednak IV mieczy, ale z treści serialu wiemy, że przebudzenie Bootha ze snu było niemiłe, bo okazało się, że jego sielankowe życie z Temperance u boku było tylko snem, dlatego nie będę tu za bardzo polemizować.

a

51-Minor-Cups-02Dalej wróżka wyciąga Dwójkę Pucharów. W liście dialogowej mamy informację, że jej klientka jest główną bohaterką tego snu, i pomaga tworzyć historię. Oczywiście, pamiętamy ostatni odcinek czwartego sezonu, który jest w całości snem Seeleya Bootha. We śnie są małżeństwem i prowadzą nocny klub. W lokalu zostało popełnione morderstwo i nasi bohaterowie są w nie wplątani.

a

31-Minor-Discs-10Uzupełnieniem tej historii jest Dziesiątka Monet, którą interpretuje się jako szczęśliwe życie dwójki bohaterów.

a

a

a

06-Major-LoversKolejną kartą z tej sekwencji jest Arkan VI Kochankowie. Mamy tu lekką nadinterpretację, bo wróżka mówi, że mężczyzna którego życie dr. Brennan uratowała (faktycznie – to ona na podstawie kilku fizycznych objawów wysłała Bootha na tomografię, i na czas zdiagnozowano guza) cieszy się że niedługo ją spotka. Kochankowie nie mówią nic o ratowaniu życia, jednak faktycznie przez 4 sezony widzowie co tydzień zadawali sobie pytanie: „Wyznają sobie w końcu miłość, czy nie?”. Widać scenarzyści wyszli z założenia, że wróżka musi być tajemnicza, i nie może mówić o wszystkim wprost. Dziwne to założenie, pewnie twórcy nie są stałymi klientami tarocistów i nie wiedzą, że tarota tak naprawdę można spytać o wszystko, i dostaje się precyzyjne odpowiedzi.

a

08-Major-JusticeNastępna karta jest opisem człowieka, któremu Temperance uratowała życie. Agenta Bootha symbolizuje Arkan VIII Moc, a wróżka określa go jako mężczyznę o lwim sercu. To prawda, Seeley jest mężczyzną odważnym, silnym i zdecydowanym, ale w wielu przypadkach zdany jest na moc płynącą ze swojej partnerki, zaś ona korzysta z mocy agenta; wypisz wymaluj obrazek na karcie Moc. Ponieważ serial w dużej mierze opiera się na łączeniu przeciwieństw, co jest chwytliwym zabiegiem scenarzystów, mamy szybkie przejście kamery do gabinetu doktora Sweets (John Francis Daley), i słyszymy głos Bootha: „Nie cierpię kotów!”. Ponieważ twórcy przyzwyczaili nas do tego, że agent Booth mówiąc o swoich emocjach względem partnerki zazwyczaj kłamie i zaprzecza oczywistościom, z powodzeniem odnajdujemy się w starej, dobrej atmosferze tego serialu. Gdy wracamy do ogródka wróżki, pani Avalon mówi, że Temprance przyniosła Boothowi światło, które uratowało mu życie. Brakuje mi tu karty z niosącym latarnię Pustelnikiem.

a

59-Minor-Cups-10Doktor Brennan dość nerwowo reaguje na wróżbę, podobnie jak Booth lubi zaprzeczać, że jest zakochana w przystojnym agencie, i zaczyna się zbierać. Wróżka ciągnie kolejną kartę – Dziesiątkę Pucharów i pyta czy Temperance była w ciąży. Przypominamy sobie propozycję, jaką główna bohaterka złożyła partnerowi w poprzednim sezonie: poprosiła go by oddał do kliniki swoje nasienie, ponieważ ona wybrała go na biologicznego ojca swojego dziecka. Jak na razie nic nie wiemy, by dzidziuś był w drodze, ale liczę na rozwinięcie tematu w kolejnych odcinkach. Zapewne nie ja jedna tarzałam się ze śmiechu przy dialogach o inseminacji, bo zakochani w sobie bohaterowie mogliby przecież użyć bardziej tradycyjnych metod zapłodnienia. Tradycyjnie Dziesiątka Pucharów nie musi oznaczać ciąży, jednak obrazek na niej pokazuje szczęśliwą rodzinę z potomstwem. Zajście w ciążę symbolizuje najczęściej Arkan XIX Słońce lub III Cesarzowa. Nie będę się jednak upierać, ze Cesarzowa byłaby lepsza, a motyw karty Słońce zachowano na zakończenie odcinka.

a

13-Major-DeathOstatnią kartą w tej sekwencji jest Arkan XIII Śmierć. Wróżka twierdzi, że życie dr Brennan jest w punkcie krytycznym i balansuje między wielkim szczęściem a… no właśnie, karta Śmierć została tu potraktowana dosłownie. Temperance nie usłyszała tych słów, bo nieco wcześniej sobie poszła – była zmęczona po długiej podróży, z której właśnie wróciła.

a

49-Minor-Swords-KingTarot wraca na scenę, gdy Booth przesłuchuje panią Avalon. Wróżka robi tajemnicze miny i prosi agenta o pociągnięcie jednej karty, wychodzi Król Mieczy, którego tarocistka utożsamia z Seeleyem, twierdząc że się czymś martwi, co też nie odbiega od tradycyjnej interpretacji tarota.

a

15-Major-DevilPo raz kolejny karty wracają przed kamerę w dość zabawnej scenie. Seeley Booth rozmawia prywatnie z panią Avalon. On pokazuje jej wydruki z tomografii swojego mózgu, ona operuje innym obrazem – namawia go do przełożenia kart i wyciąga pierwszą z wierzchu. Jest nią Arkan XV Diabeł. Interpretuje to jako niebezpieczeństwo dla jego ukochanej. Faktycznie dr Brennan jest w tym czasie u człowieka, którego oboje do tej pory brali za świadka w sprawie, podczas gdy powinien być jednym z podejrzanych. Zatem oboje zostali oszukani – zgodnie z symboliką tej karty, a łańcuchy na rękach postaci z karty mają odniesienie do drobnego szczegółu: wchodząc do pomieszczenia, Temperance zamknęła za sobą drzwi na zamek, co uniemożliwi jej ucieczkę w chwili niebezpieczeństwa.

W jednej z końcowych scen dr Brennan odwiedza wróżkę w jej mieszkaniu. Zaplątana w sprawę Harmonia układa właśnie karty, by – jak twierdzi – szukać wskazówek w sytuacji, która dotyczy jej bliskiej osoby. Stosuje rozkład 10 kart, po 5 w dwóch rzędach. Mimo że obraz jest niewyraźny, można rozpoznać całą sekwencję:

Śmierć, 10 Monet, 5 Buław, 2 Mieczy, 7 Buław
Diabeł, Księżyc, 5 Monet, Wieża, 7 Mieczy.

rozklad

Niestety, nie wiemy jakie było pytanie zadane przez serialową wróżkę, dlatego trudno zinterpretować odpowiedź. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł – zapraszam do opisania w komentarzach.

a

57-Minor-Cups-08Temperance oczywiście nie straci nic ze swojego racjonalnego postrzegania świata, mimo że wróżka wyciąga Ósemkę Pucharów i tarocistka na podstawie tej karty mówi o samotnym dzieciństwie pani antropolog.

a

12-Major-HangedNastępną kartą jest Arkan XII Wisielec, którym tłumaczy się skorupę racjonalizmu, w której zasklepiła się bohaterka. Pamiętajmy że Wisielec to karta o znaczeniu bliskim żywiołowi powietrza, i może oznaczać ludzi nauki, osoby racjonalne i szukające prawdy niestandardowymi metodami, a taką osobą jest przecież dr Temperance Brennan.

a

19-Major-SunPrzygoda z tarotem w serialu „Kości” kończy się optymistycznym Arkanem XIX Słońce. Interpretacja wróżki jest dość pokrętna: „On zna panią na wskroś i jest nią oczarowany”. Można z tym polemizować, chociaż gdyby ktoś inny powiedział prościej: „Daje mu pani radość”, to w sumie na jedno wychodzi.

a

a

Reasumując: mamy w filmie delikatne nadinterpretacje Arkanów, jednak nie wychodzą one poza archetypowe znaczenia. Wróżka prawdopodobnie nie stosuje żadnego rozkładu, tylko ciągnie po jednej karcie opowiadając nimi historię. Nie wychodzi to poza tradycję przestawiania tarota w popkulturze, bo wielokrotnie widzimy osoby wróżące z kart nie stosujące znanych rozkładów, a jedynie interpretujące kolejne karty jako całość historii. W opisanym przeze mnie odcinku serialu pani Harmonia Avalon nie stosuje kart odwróconych.

Bardzo cieszę się, że serial „Kości” po wakacjach wrócił na antenę, możemy znaleźć go w kablówce w wersji angielskiej, m.in. w rodzimej stacji Fox.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentarze 3 to “Tarot w serialu „Kości””

 1. Iza Podlaska Says:

  To chyba pierwsze tak ścisłe i inteligentne powiązanie kart tarota ze scenariuszem serialu. I jak dużo scen z konkretnymi wróżbami. Jestem od lat fanką Angela, czyli w tym serialu agenta Bootha. Jako romantyczny wampir był jednak o wiele ciekawszy 🙂

  • anahella Says:

   Oglądam ostatnio dużo seriali, i przynaję Ci rację: rzadko się zdarza by tyle kart było tłem do historii opowiadanej przez serial. Dla mnie najważniejsze jest to, że ktoś się postarał i skorzystał z konsultacji zawodowego tarocisty.

 2. Wrozenie24 Says:

  Tarot, to system wróżbiarski wyrażony poprzez symbole zawarte w obrazkach, będących emanacją tajemnej wiedzy. W skład talii Tarota wchodzi 78 kart. Jest ona podzielona na dwie główne części, którymi są „arkana” (arcanum [łac.] – wtajemniczenie).

  Wielkie Arkana (Major Arkana, in. Wielkie Wtajemniczenie) składają się z 22 kart (atutów). Są one oznaczone numeracją od 0 do 21. Pierwsza karta Major Arkana, oznaczona numerem 0, to karta Głupiec. Ostatnia, numer XXI, to karta Świat. Pomiędzy nimi istnieje cały wachlarz symboli opatrzonych tytułem karty, na której się znajdują.

  W skład drugiej części talii Tarota – Małe Arkana (Minor Arkana, in. Małe Wtajemniczenie) – wchodzi 56 kart, podzielonych na cztery kolory: Buławy (trefle), Kielichy (kiery), Miecze (piki) oraz Denary (kara). Każdy z kolorów posiada karty figuralne: król, królowa, rycerz i giermek oraz po dziesięć blotek opatrzonych rzymskimi cyframi, począwszy od asa (numer I) do dziesiątki (numer X).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: