Archetypy zodiakalne w serialu „Podkomisarz Brenda Jonson”

zodiak copy

Ze wszystkich seriali najbardziej lubię kryminały. Dziś przedstawiam archetypy w serialu „Podkomisarz Brenda Jonson” (tytuł angielski „The Closer”). Jest to serial, którego akcja toczy się w Los Angeles. Tytułowa Brenda jest w mieście nowa. Jej szef, a dawny kochanek, zaproponował jej pracę, by stanęła na czele Wydziału poważnych zbrodni. Jak w każdym współczesnym kryminale nad rozwiązaniem kryminalnej zagadki pracuje cały zespół. Takie seriale to świetny materiał dla astrologa, by pobawić się w odnajdywanie archetypów zodiakalnych.

Zapraszam do astrologicznej analizy serialu.

Brenda Leigh Jonson

the closer jonsonBaran, nie kobieta! Mimo że drobniutkiej postury, drzemią w niej niesamowite pokłady energii. Zawsze wie co ma robić i rzadko zadaje sobie filozoficzne pytania. Działa pod wpływem pierwotnego impulsu, jak np. w sytuacji, w której postanowiła kupić mieszkanie po zamordowanej dziewczynie. Baran nie zastanawia się nad ponurą historią domu (jakby zrobił to Rak), po prostu mieszkanie było ładne, więc kupiła. A że zabito w nim poprzednią właścicielkę? No cóż… przecież wsadziła jej mordercę za kratki!

Mandala znaku Barana wszystko ma na swoim miejscu: zatem Brenda jest bardzo wyrazista: jak coś mówi, to robi to tak aby trafić do rozmówcy. Jak pracuje, to z dokładnością Panny, jak staje na baczność przed autorytetem to… tylko przed ojcem. Do tego stopnia boi się saturnowego ojca, że nie informuje go o tym, iż wprowadził się do niej przystojny agent FBI – Fritz. Jeśli ktoś pomyśli, że Brenda jest dwudziestoparoletnią panienką, chcę wyprowadzić z błędu: gdy ją poznajemy jest przed czterdziestką. W trzecim sezonie świętujemy z nią okrągłe 40 lat. Bohaterka ma małą tajemnicę, o której wiedzą wszyscy: jest uzależniona od słodyczy. Mimo zaleceń lekarza i tak po cichu jest najlepszą klientką maszyny ze słodyczami na komisariacie LAPD (Los Angeles Police Department) – dom czwarty w mandali Barana to Rak, czyli Baran lubi na słodko.

Prawdziwy Baran jest uparty. Jeśli ma pewność, że morderca siedzi przed nią w pokoju przesłuchań, posunie się do każdej sztuczki, by wyciągnąć z niego przyznanie się, bo tylko taką sprawę uważa za zamkniętą. Nie wierzy w machinę amerykańskiego systemu sprawiedliwości, dlatego sądzi, że oddanie prokuratorowi zbrodni do udowodnienia to partactwo.

Dziewczęca figura i długie blond włosy przeczą jej charakterowi. Ponieważ wykonuje męski zawód, a z wyglądu jest bardzo kobieca, musi podwładnych traktować mocnym Marsem. Zespół za to znienawidził ją od pierwszego wejrzenia. Gdy pani podkomisarz wydaje rozkazy, każdy musi stać na baczność i potwierdzić, że zrozumiał zadanie. Jeśli ktoś nie otrzymał zadania, to znaczy że ma kłopoty. Bo dla Barana ukaranie kogoś, to pozbawienie go możliwości działania.

Już po obejrzeniu pierwszych odcinków, widzimy że zespół Brendy Jonson bardzo się nie lubi i życie służbowe załogi nie ma odniesień do prywatnego. Ale jako że w wydziale pracują sami profesjonaliści z superprofesjonalistką na czele, w każdym odcinku odnoszą sukces. Ognistość szefowej powoduje jednak, że między nimi nawiązują się nici porozumienia, przyjaźnie, a nawet w zespole trafił się jest służbowy romans.

W związku z agentem Fritzem Howardem jest bardzo egoistyczna, i najczęściej stawia na swoim. Nie umiała przeforsować tylko jednego; mimo wielomiesięcznego kręcenia i wymigiwania się, przystojny Fritz w końcu poprowadził ją do ołtarza. Chociaż Waga na descendencie Barana mówi nam, że Baran tak czy siak w końcu da się złapać przystojnemu partnerowi.

Męski zawód, męski sposób bycia i kobieta. To trudne, więc od czasu do czasu główna bohaterka stara się być kobietą. Niestety wagusiowe zachowania (zgodne z descendentem Barana), czyli jej „thank you so much” brzmią sztucznie i nie raz były powodem do niewybrednych żartów na jej temat.

♦ Odtwórczyni głównej roli nazywa się Kyra Sedgwick, amerykańska aktorka i producentka filmowa urodzona 19 sierpnia 1965 (godzina nieznana) w Nowym Jorku. Jest mocnym Lwem (Słońce i Merkury), Księżyc ma w Byku, znak Barana pusty.


Porucznik Provenza

the closer provenzaFacet po Byku. Jest najstarszym członkiem zespołu i w pierwszych odcinkach największym antagonistą nowej szefowej, w końcu to znak stały, a Byk-mężczyzna źle znosi rozkazy od małej i chudej blondyny. W zespole to on jest siłą spokoju, ten spokój czasem idzie w kierunku cynizmu, co widać w jego niezbyt wybrednych żartach.

Histeria czy nerwowe reakcje to ostatnia rzecz, o jaką posądzimy zodiakalnego Byka. Provenza podchodzi do wszystkiego po stoicku. Podczas obrzydliwej sceny, w której detektywi znajdują rozkładającego się trupa w bagażniku samochodu, wszyscy z obrzydzeniem odwracają wzrok i zatykają sobie usta i nosy. Tylko jeden Provenza ze stoickim spokojem przygląda się zwłokom… jedząc kanapkę.

To spokojne podejście czasem powoduje, że jego kariera czasem zawisa na włosku, w jednym z odcinków pakuje się w nieprzyjemną historię. W niedzielne popołudnie wybiera się na mecz baseballa z Andy Flynnem. Ponieważ samochód Andy’ego rozkraczył się tuż pod domem porucznika, muszą wziąć samochód starszego pana. Po otwarciu drzwi do garażu… znajdują trupa. Bohater ma trudny wybór: zadziałać jak rasowy glina, czy jak lubiący przyjemności Byk. Wybiera to drugie i namawia przyjaciela by spróbował odpalić swojego gruchota słowami: „Obiecuję ci, że po meczu ten trup będzie tak samo martwy jak teraz”. Niestety, gdy po meczu wracają do domu i chcą zawiadomić policję o fatalnym znalezisku, trup znika, a zespół Brendy ma nową zagadkę kryminalną do rozwiązania.

Byk ceni to co ma, i nie da sobie odebrać najważniejszej rzeczy – pracy. W mandali Byka dom szósty to Waga. Dzięki pracy Provenza może zachować równowagę życiową i nie da się odesłać na emeryturę. Jest jeszcze jeden powód (związany ze znakiem Wagi), dla którego starszy pan nie zamierza odejść z wydziału: podpisał z pierwszą żoną umowę, na mocy której miał się z nią dzielić swoją emeryturą. A skoro pierwsza żona jest również byłą żoną, to trudno pogodzić się z podziałem dóbr, zwłaszcza dla archetypowego Byka. Skoro jesteśmy przy żonach porucznika, to spójrzmy na siodmy dom dla Byka – znak Skorpiona. Tutaj scenarzyści wstrzelili się w archetyp Skorpiona. Provenza ma za sobą kilka małżeństw, i z iście skorpionowym jadem traktuje wszystkie byłe żony. Nienawidzi ich do tego stopnia, że przy odtwarzaniu zbrodni manekiny używane w trakcie czynności śledczych mają imiona byłych żon porucznika.

W mandali Byka Rak jest w trzecim domu. Dla Provenzy, którego rodzina pochodzi z Włoch znajomość języka przodków jest naturalna i jego kalanie jest godne największej pogardy. Widzimy to w odcinku, w którym toczy się śledztwo w sprawie morderstwa lokalnego paparazzi. Provenza przez cały odcinek tłumaczy współpracownikom, że używają złej formy, i że powinni mówić „paparazzo”, bo po włosku tak brzmi liczba pojedyncza tego słowa. Moim zdaniem to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci w serialu, a bycze zachowania wychodzą z niego przy każdym słowie.

♦ Odwórca roli porucznika to George William Bailey, stary wyjadacz amerykańskich seriali kryminalnych. Urodził się 27 sierpnia 1944 (godzina nieznana) w Port Arthur w Texasie. Ma stellum w Pannie: Słońce, Jowisz, Wenus i Merkury, Księżyc w Skorpionie lub Strzelcu, znak Byka ma pusty.


Porucznik Andy Flynn

the closer flynnSkorpion. Jakżeby inaczej? W końcu to najlepszy kumpel Provenzy-Byka. Ciągle się kłócą i docinają sobie wzajemnie, jednak żyć bez siebie nie mogą, jak na prawdziwą opozycję przystało. Gdy wdają się w gadki o starych sprawach, odnosimy wrażenie, że przepracowali razem wiele lat i od zawsze byli nieznośni zarówno dla siebie jak i współpracowników, o przełożonych nie wspominając. Ta para na początku razem spiskuje przeciwko nowej szefowej, aby po kilku wpadkach bronić jej przed biurowymi gierkami. Flynn zapatrzony w starszego kolegę często przybiera maskę cynizmu czy obojętności, ale nie nas, astrologów można nabrać na skorpioniaste gierki; Andy jest bardzo emocjonalnym typem, tyle że ukrywa pokłady emocji, jakie się w nim kotłują. Najbardziej widać to we wspomnianym wyżej odcinku, w którym trup kobiety pojawia się w garażu Provenzy. Jak na Skorpiona przystało, jest w zespole najbardziej wytrwały, a szefową ceni za skuteczność działania.

W rolę detektywa Flynna wcielił się Anthony Denison (prawdziwe nazwisko Anthony John Sarrero), amerykański aktor urodzony 20 września 1949 w Nowym Jorku. Ma mocno obsadzony znak Panny (Słońce, Saturn i możliwy Księżyc – albo Księżyc jeszcze jest w Lwie), w Skorpionie ma Wenus.


Detektyw Irene Daniels.

the closer danielsUrocza pani detektyw to Panna. Tak cicha i niewidoczna, że nawet w anglojęzycznej Wikipedii zapomnieli o tej postaci i nie wymienili jej w rozdziale poświęconym bohaterom serialu! Gdy przeglądałam film w celu zrobienia zrzutów ekranowych do zilustrowania notki, miałam niemały problem, bo det. Daniels jest pokazywana najrzadziej. Ale myli się ten, który myśli że jest w zespole zbędna. Dokładna i pracowita specjalistka od finansów zawsze przyniesie szefowej informację, która popchnie śledztwo do przodu. Trzyma się w cieniu i stara ukrywać w tajemnicy swoje życie osobiste. Nie udaje jej się to, bo obiekt jej uczuć – sierżant Gabriel, zodiakalna Ryba, puszcza farbę. Gdy po rozstaniu Ryba próbuje załatwić jej przeniesienie, wygrywa pracowitością. Brenda nie pozwoliłaby, aby najpracowitsza i najskromniejsza członkini zespołu odeszła z powodu głupiego i nieudanego związku. Brenda-Baran ma w szóstym domu Pannę. Irene Daniels zatem nie nadaje się na przyjaciółkę dla głównej bohaterki, ale na podwładną jak najbardziej.

♦ Postać det. Daniels odtwarza amerykańska aktorka Gina Ravera urodzona 20 maja 1966 (godzina i miejsce nieznane). Aktorka ma mocno obsadzone znaki Byka i Bliźniąt (w zależności od godziny urodzenia możliwy jest nów w jednym z tych znaków), w Pannie jest tylko pokoleniowa dość ściła koniunkcja Urana i Plutona.


Sierżant David Gabriel

the closer gabriel copyPozornie miła, ale podstępna Ryba. Od pierwszych chwil podlizuje się nowej szefowej, mimo że dużo przez to traci w oczach kolegów. W początkowych odcinkach, w których Brenda jest okropna dla swojego zespołu, David przewraca uroczymi oczami do niej, ale na nic jego starania bycia miłym: staje się jej podnóżkiem i chłopcem do bicia. Sierżantowi – jak to Rybie – chyba nie przeszkadza bycie ofiarą zarówno szefowej jak i kolegów z zespołu, którzy zwyczajnie się z niego podśmiewają a czasem wręcz ignorują.

Ciemnoskóry sierżant Gabriel to bardzo przystojny młody mężczyzna. Byłoby nudno, gdyby nie zaliczył jakiegoś romansu. Wiąże się po opozycji z zodiakalną Panną – detektyw Daniels. Gdy ich związek się rozpada, pokazuje ciemną stronę rybiej natury i namawia szefową by się pozbyła z zespołu byłej kochanki. O ironio, tu też staje się ofiarą, tym razem własnych knowań, bo dostaje dostaje ostrą reprymendę, i o mało nie wylatuje z zespołu. Ponieważ postępowanie Ryb to jedna wielka ściema, nigdy nie wiadomo jak zareaguje, dlatego Brenda ma go wciąż na oku, by nie przydarzyła mu się kolejna wpadka – raz ciężko pobił podejrzanego podczas przesłuchania i przyznaje, że zrobił to w imię wyższej idei, czyli sprawiedliwości, która w systemie wartości Ryb stoi o wiele wyżej niż system prawny (dom X w mandali Ryb to Strzelec). Mimo że jego kariera w policji bardzo się wtedy zachwiała, do końca był przekonany że podejrzanemu należał się policyjny łomot.

♦ Rolę sierżanta Gabriela gra amerykański aktor teatralny, musicalowy, filmowy i telewizyjny Corey Reynolds urodzony 3 lipca 1974 (godzina i miejsce nieznane). Słońce w Raku (w jednostopniowej koniunkcji ze Słońcem Stanów Zjednoczonych), w tym znaku również Saturn i Merkury. Znak Ryb podkreślony jest Jowiszem.


Detektyw Julio Sanchez

the closer sanchez copyCichy i małomówny Latynos to Rak. Co prawda nie jest Rudolfem Valentino, jednak pewnie nie miałby problemu ze znalezieniem sobie towarzyszki na stałe. Mimo to woli wieść życie z mamusią i rodzeństwem w niebezpiecznej latynoskiej dzielnicy. W jednym z odcinków tłumaczy, że czuje się odpowiedzialny za młodszych braci, by ci nie trafili do lokalnych gangów. Poczucie bezpieczeństwa, tak bardzo potrzebne Rakowi, daje mu fakt, że gangi nie tykają glin ani ich rodzin, przez co on sam staje się tarczą ochronną dla rodziny. Niestety, cichy rozejm między policją a gangami nie uchronił jego najmłodszego brata przed śmiercią w ulicznej strzelaninie. W odcinku z zabójstwem brata, Julio jako jedyny mężczyzna z zespołu płacze. Rak nie musi wstydzić się emocji, a tym bardziej łez, i tylko na jego twarzy łzy wyglądają naturalnie.

Rak jest bardzo przywiązany do tradycji, dlatego Julio trzyma na swoim biurku krzyżyk od mamy. Gdy goszczący w LAPD dziennikarz bierze go do ręki, detektyw Sanchez rzuca się na niego i wyrywa krucyfiks, by obcy nie kalał go swoim dotykiem.

Archetyp Raka nie cechuje się poczuciem humoru, więc Julio rzadko kiedy się śmieje; jeśli już to głównie z czerstwych dowcipów porucznika Provenzy.

W odcinku, w którym wydział prowadził śledztwo w sprawie morderstwa nielegalnych emigrantów z Meksyku, Provenza pozwolił sobie na żart z latynoskiego pochodzenia Sancheza. Zazwyczaj flegmatyczny Julio, mimo że bardzo szanuje starszego kolegę, odgryza się natychmiast ciętą ripostą, bo drwina z korzeni Raka, to najgorsze co możemy mu zrobić.

Jak na Raka przystało, pielęgnuje język przodków. Dom czwarty w mandali Raka to Waga. Poczucie przynależności do rodziny daje mu równowagę wewnętrzną. Gdy widzimy go w scenach z latynoskimi przestępcami, czasem przemawia do nich po hiszpańsku, więc zespół ma z niego duży pożytek gdy prowadzi śledztwa w hiszpańskojęzycznych dzielnicach, tylko on wie wszystko o lokalnym gangu Catorces (Czternaście), bo prawdziwy Rak musi czuć się swobodnie w swoim miejscu zamieszkania, dlatego odważnie (i czasem na własną rękę) penetruje środowiska nieletnich latynoskich przestępców.

Aktor grający rolę detektywa Sacheza, Raymond Cruz pochodzi z Filipin i w Internecie nie są dostępne jego dane urodzeniowe.


Detektyw Michael Tao

taoTo bardzo sympatyczna postać spod znaku Wodnika. Jest Chińczykiem, ale nie mówi po chińsku, bo wiadomo że z Wodnikiem jak z pszczołami: nigdy nic nie wiadomo. Zna za to japoński, z powodu japońskiej żony. To bardzo wodnikowe, że Chińczyk wiąże się z Japonką, wbrew wieloletniej niechęci między tymi narodami. Ale akcja serialu toczy się w Stanach Zjednoczonych i tu może wydarzyć się wszystko, co Wodnikowi bardzo odpowiada.

Wodnik zawsze działa inaczej. Przeciętny Chińczyk – zgodnie ze swoją kulturą – raczej ma ograniczoną mimikę twarzy, zaś detektywa Tao często widzimy uśmiechniętego. To wodnikowa umiejętność przystosowania się do społeczności, w jakiej się obraca – wszak Amerykanie są znani z przyklejonych do twarzy uśmiechów.

Podczas śledztwa prowadzonego w chińskiej dzielnicy wychodzi na jaw, że niewiele wie o kulturze przodków, a cała jego wiedza o obyczajach z China Town pochodzi z Internetu. Na dziwne spojrzenie Provenzy odpowiada wzruszeniem ramion i słowami: „Jestem czwartym pokoleniem urodzonym w Stanach Zjednoczonych”. A zatem żyje tu i teraz, nie interesuje go kraj ani obyczaje przodków. Wszystko co na ich temat zdobywa służy wspólnej sprawie, czyli śledztwu. W zespole Brendy Jonson jest specjalistą od telekomunikacji, elektroniki i innych wodnikowych zabawek. Potrafi ze zniszczoną kartą SIM zdziałać cuda, odzyskać dane z uszkodzonego dysku i inne rzeczy, o których nie śniło się zwykłemu człowiekowi. W serialu głównie oglądamy go za komputerem. Prawdziwy Wodnik wychodzi z niego, gdy dostaje bezprzewodową kamerę podłączoną do laptopa – zamiast ustawić obraz, klika sobie bardzo denerwując Byka-Provenzę.

Jak to Wodnik, nie jest zbyt emocjonalny. Podchodzi do spraw z chłodem ale za to z olbrzymim profesjonalizmem. Można na niego liczyć, to kolejna cecha Wodnika, oczywiście dopóty, dopóki chodzi o wspólne sprawy. Nie nawiązuje bliższych związków w pracy.

♦ W rolę detektywa Tao wcielił się amerykański aktor o azjatyckich korzeniach, Michael Paul Chan urodzony 26 czerwca 1950 (godzina nieznana) w San Francisco w stanie Kalifornia. Jest uranicznym Rakiem (Słońce w koniunkcji z Uranem) Księżyc w końcówce Skorpiona, znak Wodnika pusty.


Agent specjalny FBI Fritz Howard

the closer howardArchetypowo odpowiada znakowi Wagi. Przystojny agent co prawda nie jest członkiem zespołu, jednak nie sposób go pominąć, bo jest partnerem –  a od końca czwartego sezonu – mężem głównej bohaterki. Spotyka ją w bardzo nieciekawym dla niej momencie: jest w mieście nowa, nielubiana i ciężko przeżywa poprzedni związek, który zakończył się fiaskiem. Przez wszystkie obejrzane przeze mnie odcinki to on walczy o związek i głównie postrzegamy go jako partnera życiowego Brendy, mimo że od czasu do czasu ich sprawy zawodowe krzyżują się. To co robi dla niej i dla związku przemawia za tym, by przedstawić go jako zodiakalną Wagę. Jak wiadomo Waga nie jest w stanie istnieć sama, dlatego godzi się na wiele poniżeń, by być ze swoją ukochaną; akceptuje fakt, że Brenda trzyma ich związek w tajemnicy przed ojcem i instaluje dodatkową linię telefoniczną by Fritz przypadkiem nie odebrał telefonu od rodziców. Baraniaste pomysły ukochanej każdego wyprowadziłyby z równowagi, ale nie wagusiowatego Fritza.

W mandali Wagi Rak jest w najwyższym położeniu, zatem rodzina znaczy dla niego wiele. Jest w stanie zrobić dla niej dużo i zgadza się przyjmować w domu nawiedzoną siostrę, lub rodziców Brendy, mimo że wcale mu się to nie podoba. Ze szczególnym szacunkiem podchodzi do przyszłego teścia. Tak bardzo zależy mu na związku, że wręcz zmusza swoją partnerkę do ślubu i mimo że pozornie daje jej wybór, udaje mu się wywrzeć na niej presję, by w końcu ustaliła datę ceremonii. Z typową dla Wagi dyplomacją powoduje, że Brenda wybiera datę, którą on jej podsunął.

♦ Rola agenta Fritza została powierzona amerykańskiemu aktorowi Jonowi Tenney’emu (właściwe nazwisko: Jonathan F. W. Tenney) urodzonemu 16 grudnia 1961 (godzina i miejsce nieznane). Aktor jest mocnym Strzelcem, ma w tym znaku stellum z bardzo ścisła koniunkcją Słońca Marsa i Merkurego, a 10 stopni wcześniej Wenus. Księżyc w drugiej połowie Barana, znak Wagi pusty.

Informacje o serialu:

  • Tytuł oryginalny: The Closer – odnosi się do głównej bohaterki, która jest specjalistą od zamykania spraw kryminalnych.
  • Pierwszy odcinek wyemitowano 13 czerwca 2005 na antenie amerykańskiej stacji TNT
  • Polska premiera miała miejsce 7 marca 2008 w telewizyjnej Dwójce.
  • Twórcą serialu jest James Duff
  • O serialu na stronie Filmweb

Informacje na temat aktorów i serialu pochodzą z Wikipedii

Ciekawostka

Twórcy serialu poczynili ukłon w kierunku kryminalnego serialu wszechczasów, czyli serii o zagadkach kryminalnych rozwiązywanych przez porucznika Colombo. Mamy tu kilka przewrotnych podobieństw lub kłujących w oczy przeciwieństw, które stanowią delikatną szczyptę pieprzu ale i pokazują szacunek dla twórców kultowego serialu.

  • Nie znamy imienia porucznika Provenzy, w jednym z odcinków pada pytanie: „Jak ty właściwie masz na imię?”. Provenza z byczym spokojem odpowiada: „Porucznik”. Czy ktoś wie jak Columbo ma na imię? Nie? No właśnie, o to chodzi!
  • Inne podobieństwo do serialu Columbo to zwierzęta głównych bohaterów. Columbo miał psa o niewyszukanym imieniu Pies, zaś główna bohaterka ma kota, którego nazwała po prostu Kitty. W obu serialach zwierzęta głównych bohaterów od czasu do czasu pojawiają się w tle i plączą między nogami prowadzących śledztwo.
  • Zespół z LAPD podobnie jak porucznik Colombo rozwiązuje kryminalne zagadki w Mieście Aniołów, jednak o ile Columbo jeździł starym gruchotem po eleganckich dzielnicach (często zaglądał do Hollywood), o tyle zespół Brendy Leigh Jones rozbija się porządnymi wozami po całym mieście (najczęściej po ubogich dzielnicach), ale do samej Fabryki Snów zagląda rzadko.

Przyznam, że bardzo podobała mi się ta zabawa w żonglowanie nawiązaniami do kultowej serii o poruczniku Columbo. Pokazuje to, ile czasu minęło od chwil świetności serialu o poczciwym poruczniku i jak bardzo zmieniły się sposoby i możliwości pracy policji w Los Angeles. Tradycja dobrego policyjnego serialu, którego akcja toczy się w Mieście Aniołów została zachowana.

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: