Przyjaciele – archetypy zodiakalne w serialu

zodiak copy

Gdy bawimy się w omówienie archetypów zodiakalnych, nie sposób ominąć serial „Przyjaciele”. Przypomnijmy: bohaterami jest szóstka przyjaciół z nowojorskiego Manhattanu. Każde z nich jest inne, i to właśnie powoduje, że tak ich lubimy.

Zacznijmy od tego, że serial bazuje na opozycji Baran-Waga. Chłopcy (strona Barana) mają w głowie jedno: szybkie dziewczyny. Dziewczynom (strona Wagi) zaś chodzi o coś zupełnie przeciwnego, czyli o ślub. Serial sam w sobie ma także naturę domu III i Bliźniąt, bo opowiada o ludziach mieszkających w sąsiedztwie. Poczucie humoru prezentowane w serialu też ma charakter Bliźniąt: dużo w nim gry słów, które nota bene bardzo ładnie zostały przetłumaczone na polski.

Ross Geller

Nudny doktor paleontologii, pracownik muzeum, najmniej atrakcyjny fizycznie ze wszystkich chłopców.

przyjaciele ross copyObjawił się nam w pierwszym sezonie jako zamotana Ryba. Jego powitalne „hi” było najsmętniejszym powitaniem jakie słyszałam. Tak samo wyglądało wówczas jego życie po rozwodzie z żoną-lesbijką. Jego poczucie humoru plasowało się na poziomie Rowu Mariańskiego. Jeśli komuś miało się przydarzyć coś neptunicznego, to zawsze był to Ross – tak działo się w pierwszych sezonach.
Z każdym odcinkiem jednak widać było jak powoli przeistacza się w Koziorożca. W trzecim sezonie był nim już pełną gębą, a w kolejnych zaczął realizować się zawodowo i po utracie pracy w muzeum został wykładowcą na nowojorskim uniwersytecie. Tam wykorzystywał swoją władzę, bo pomimo totalnego braku wdzięku, poderwał kilka atrakcyjnych kobiet. Szczyt Koziorożca osiągnął w odcinku, w którym dowiedział się że Chandler i Monica pobierają się. Wygłosił wtedy przyjacielowi umoralniający wykład o obowiązkach mężczyzny żonatego. Jak to Koziorożec, patrzy na wszystkich z góry, i zdaje się nie zauważać beztroski u siebie, jak np. w odcinku o bibliotece uniwersyteckiej i jego pracy doktorskiej. Studenci zachęceni faktem, że nikt nie bywa w dziale paleontologii pod jego pracą mają miejsce miłosnych schadzek. Doktor Geller przyuważył to, i sam postanowił dopilnować moralności pod jego pracą doktorską. Niestety, poznaje tam uroczą studentkę zafascynowaną jego pracą (była to jedyna osoba, która ją wypożyczyła) i… zakończyło się obściskiwaniem.
Jak każdy solarny Koziorożec całe życie narzeka. Ma jednak na co: przed trzydziestką trzy rozwody, jedno dziecko wychowywane w innym domu niż jego, i drugie w drodze z kobietą którą kiedyś kochał, ale nie wie czy chce z nią być.W mandali Koziorożca descendent wypada w znaku Raka, więc każda prawdziwa miłość Rossa kończy się ślubem lub dzieckiem.Z typowym dla Koziorożca zacięciem Ross dba o tradycję. Ciężko mu to wychodzi z własnym synem, Benem. Jako że pochodzi z rodziny żydowskiej, próbuje świętować z małym żydowskie święto świateł i opowiedzieć mu o cudzie podczas powstania Machabeuszy. Niestety, odnosi totalną porażkę, bo dziecko wychowane przez Caroll wierzy w świętego Mikołaja i woli tradycje chrześcijańskiej gwiazdki. Z pomocą przychodzi mu Chandler przebrany za Mikołaja, któremu całkiem niechcący udaje się przekonać Bena, że tradycja Chanuki jest równie ciekawa co popkulturowe bajki o Mikołaju.

 • W rolę Rossa wcielił się David Schwimmer, amerykański aktor i reżyser. Urodzony 12 listopada 1966 w miejscowości Astoria w stanie Nowy Jork w USA. Godzina nieznana. Mocny Skorpion. Znak Koziorożca ma pusty.

Monica Geller

Od pierwszego odcinka nikt nie ma wątpliwości, że jest klasyczną zodiakalną Panną.

przyjaciele monica copyUporządkowana i krytyczna. Realistka w każdym calu, np. dzień przed ślubem zrobiła listę rzeczy, które mogą się nie udać.
W mandali znaku Panny znak Raka przypada w domu XI, i tu scenarzyści wstrzelili się idealnie: Monica jest znana ze świetniej kuchni. To jej zawód, ale i pasja.
Krytyczność Panny dotyka nie tylko przyjaciół Moniki. Bez ustanku kontroluje się, jako że była nastolatką z dużą nadwagą. Mimo że potrafi przyrządzić wspaniałe potrawy rzadko widać ją gdy coś je.
Jako Panna nieustannie coś porządkuje, sprzątanie to jej ulubione zajęcie, sądzę że stawia je na równi z gotowaniem.
Monica potrafi zepsuć wszystko, mimo że ciągle się stara, żeby wszystko było zapięte na ostatni guzik. Jej podróż poślubna to katastrofa: jakaś para tuż przed nimi dostała w prezencie od linii lotniczych ostatnie miejsca w pierwszej klasie, ta sama para dostaje jedyny w hotelu apartament dla nowożeńców.
Monica robi za każdym razem mężowi panniaste wymówki typu „gdybyśmy byli tu kilka sekund wcześniej”. Jej dociekliwość potrafi zepsuć wszystko, po podróży poślubnej nie zorientowała się, że para poznana na wakacjach dała jej fałszywy numer telefonu – tak bardzo nowi znajomi nie chcieli kontynuować znajomości.
W mandali Panny na descendencie mamy znak Ryb. Związki Moniki to seria koszmarnych pomyłek i nieprzemyślanych poczynań. Wszyscy jej byli chłopcy to tak naprawdę banda świrów, których nie akceptują przyjaciele. Jedynym poważnym człowiekiem w jej życiu był Richard (w tej roli popularny aktor Tom Selleck), ale prezentował się zbyt normalnie aby Pannie dogodzić.

 • W rolę Moniki wcieliła się Courtney Cox, amerykańska aktorka urodzona 15 czerwca 1964 w Birmingham w stanie Alabama w USA. Godzina nieznana. Słońce ma w znaku Bliźniąt, zaś w Pannie ma Urana, Plutona i Księżyc.

Chandler M. Bing

To jedna z najzabawniejszych postaci w serialu. Od samego początku próbuje udawać Lwa, ale kompletnie mu nie wychodzi, bo to ściema w wykonaniu Ryby.

przyjaciele chandler copyJego poczynania zawsze mają charakter ucieczki przed podjęciem ostatecznej decyzji, jak np. ucieczka przed ślubem.
Postać Chandlera poznajemy gdy jest współlokatorem Joeye’a. Podczas gdy przystojny aktor co noc ma nową dziewczynę, Chandler albo jest sam, albo próbuje zerwać z najkoszmarniejszą kandydatką na narzeczoną – Janice. Jak to Ryba znalazł sobie tragicznie irytującą dziewczynę. Jej „Oh my good!” oraz hałaśliwy śmiech powoduje, że wszyscy chcą uciekać. Wszyscy z wyjątkiem Chandlera, który w rybim zamotaniu nie widzi, że Janice jest straszna. Od czasu do czasu ma przebłyski zdrowego rozsądku, i chce z nią zerwać, jednak trudno mu zebrać się na stanowczość. Gdy w końcu mu się to udaje, Janice wraca do niego jak bumerang – raz jako dziewczyna poznana na necie, innym razem na randce w ciemno. Aby przed nią uciec kłamie, że firma przeniosła go do Jemenu. Janice obiecuje na niego czekać, i odprowadza do bramki na lotnisku. Aby kłamstwo się nie wydało, Chandler musi lecieć do Jemenu, by wrócić następnego dnia.
Janice pojawia się w życiu Chandlera wielokrotnie, a najbardziej w nieodpowiednich momentach, jak na przykład w klinice leczenia bezpłodności.
Prawdziwa Ryba zalicza w życiu same wpadki, których powodem jest cierpienie. Cierpienie Chandler poznaje już jako dziecko, gdy podczas święta Dziękczynienia (jednego z najważniejszych w kulturze Stanów Zjednoczonych) rodzice oświadczyli mu, że się rozwodzą. Od tamtej pory chłopak nie jada tradycyjnych dla tego święta dań.
Przyczyn swoich niepowodzeń Chandler upatruje w prowadzeniu się rodziców. Matka jest autorką bestsellerowych poradników erotycznych, zaś ojciec transwestytą i znaną w środowisku drag queen (w tej roli Kathleen Turner). Z tego powodu Chandler ma niskie poczucie wartości. Chciałby być super macho, jednak w wielu sytuacjach biorą go za geja.
Szczęśliwie dla niego w jego życiu pojawia się Monica. Na drugim, londyńskim ślubie brata ktoś bierze ją matkę Rossa i w ramach pocieszeń ląduje w łóżku Chandlera. W siódmym sezonie biorą ślub. Wydaje się, jakby w całej historii miłosnej Chandler był nieobecny, tylko płynął z prądem wydarzeń, o których tak naprawdę decydowała Monica.
Cierpienie Ryby objawia się w życiu Chandlera także w sferze zawodowej. Jest analitykiem pracującym w korporacji przetwarzającej dane statystyczne dla innych korporacji. Z całej duszy nienawidzi swojej pracy ale całkiem niechcący udaje mu się awansować, przy okazji próby porzucenia pracy.
Chandler jest dowcipnisiem. Tak bardzo neptunicznym, że z jego dowcipów śmieje się tylko on sam. Dowcipy przeszkadzają mu w życiu, ale bohater tak bardzo zapatrzony w siebie nie zauważa problemu.

 • Filmowego Chandlera zagrał Matthew Perry, amerykański aktor urodzony 19 sierpnia 1969 o 04:47 w North Adams w stanie Massachusetts w USA. Ascendent 10:42 Lwa. Solarny Lew. Znak Ryb pokreślony tylko węzłem północnym.

Rachel Green

Urocza, słodka i głupiutka Wagusia. Nie grzeszy mądrością, ale jest tak kochana, że wszyscy wybaczają jej wagusiowe gierki i doceniają jej urodę.

przyjaciele rachelRachel poznajemy w pierwszym odcinku w ważnym momencie życia: ucieka sprzed ołtarza. Niezadowoleni z jej postępku rodzice chcą namówić do powrotu do narzeczonego-ortodonty. Rachel jednak wybiera wolność i wprowadza się do Moniki. Jej pierwsze chwile prawdziwej dorosłości są bardzo ciężkie: zarabia grosze w kawiarni „Central Perk” i jak typowej Wadze trafiają się tam jej ciężki chwile wynikające z tego, że musi pracować, bo Waga nie lubi pracy, chyba że jest to praca w branży mody. Dlatego Rachel w kolejnych sezonach znajduje wymarzoną pracę i nawet awansuje.
Życie Rachel składa się głównie z randek i innych przyjemności, bo Waga bez partnera nie umiałaby istnieć. Lista jej chłopaków jest bardzo długa. Przez pierwsze sezony brakuje na niej tylko jednej osoby – zakochanego od lat Rossa. Zapatrzona w siebie dziewczyna nie widzi jego uczucia. O miłości brata Moniki dowiaduje się od przyjaciół. Po serii omyłek i nieprzewidzianych trudności w końcu zaczynają ze sobą chodzić. Rozkapryszona Wagusia jednak niszczy ten związek i przez kolejne sezony obserwujemy jak oboje ukrywają uczucia do siebie. Ten związek po aspekcie kwadratury jednak nie może zakończyć się ot, tak sobie więc do końca serialu będziemy zastanawiać się czy oni w końcu kiedyś się zejdą. Tym bardziej że po drodze pod wpływem alkoholowego szaleństwa wzięli ślub (zakończony rozwodem), a potem zostali rodzicami uroczej dziewczynki Emmy.

 • W rolę Rachel wcieliła się Jennifer Aniston, amerykańska aktorka urodzona 11 lutego 1969 roku o godzinie 22:22 w Los Angeles w stanie Kalifornia w USA. Ascendent 24:41 Wagi. Jest solarnym Wodnikiem.

Phoebe Bouffay

Wodnik w krzywym zwierciadle. Zawsze dziwacznie ubrana, komponuje koszmarne piosenki, wierzy we wszystko, w co tylko można uwierzyć, z UFO i spiskową teorią dziejów na czele.

przyjaciele phoebe copyW skali od zera do dziesięciu, jej dyplomację oceniam na minus dziesięć – co jest bardzo typowe dla Wodnika. Mówi zawsze co myśli i trzeba jej powiedzieć wprost, że zachowała się niegrzecznie, ponieważ Phoebe kompletnie nie rozumie potrzeby dyplomacji i dobrych manier.
Jeśli ktoś ma zrobić coś dziwacznego, na pewno będzie to ona i nikogo to nie zdziwi, bo patologiczne dzieciństwo uczyniło z niej dziwaczkę.
O dzieciństwie Phoebe wiemy, że wychowała się w rozbitej rodzinie, a jej matka popełniła samobójstwo gdy nasza bohaterka miała kilkanaście lat. Potem dowiadujemy się, że ma siostrę bliźniaczkę o imieniu Ursula, ale wbrew temu co się o jednojajowych bliźniakach mówi – nienawidzą się serdecznie. Phoebe próbuje odnaleźć ojca, ale zamiast niego odnajduje przyrodniego młodszego brata. Brat jest dość podobny w charakterze do siostry i gdy tylko osiągnie pełnoletność, ożeni się ze swoją nauczycielką, starszą o ponad 20 lat. Phoebe da im niezwykły prezent ślubny: urodzi trojaczki poczęte metodą in vitro (z materiału genetycznego brata i bratowej). Przy okazji romansu z gliniarzem dowiadujemy się, że w przeszłości miała zatargi z prawem i siedziała w więzieniu. Była również bezdomna i mieszkała na ulicy w tekturowym pudle. W jednym z odcinków dowiadujemy się, że kobieta, którą miała za matkę nie jest jej biologicznym rodzicem. Ta prawdziwa żyje i ma się dobrze.
Phoebe o wszystkim opowiada przygodnie napotkanym ludziom, jakby myślała, że to, co jej się w życiu przytrafiło jest naturalne i każdy tak ma. Bezpośredniość jej wypowiedzi trochę jej w życiu namieszała. Pracowała w salonie masażu i zadurzyła się w kliencie. Szefowa nakryła ją na pocałunku z półnagim mężczyzną i wyrzuciła z pracy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej bez krępacji opowiada nowej niedoszłej szefowej: „wyrzucili mnie za prostytucję”.
Lepiej nie wysyłać jej po zakupy lub nie powierzać ważnych zadań. Gdy razem z Rachel organizowała wieczór panieński dla Moniki zaprosiła wszystkich z wyjątkiem… przyszłej panny młodej. Natomiast na przedpępkowe przyjęcie dla ciężarnej Rachel zaprosiła… striptizerkę. Wyraźnie pomyliła święto przyszłej mamy z wieczorem kawalerskim. Gdy Rachel urodziła córeczkę, ustroiła dom transparentem „to jest chłopiec”, tłumacząc że w sklepie z artykułami świątecznymi zabrakło żeńskiej wersji transparentu. Monica o mało nie dostała zawału serca – przecież przyjęcie, które współorganizuje zodiakalna Panna musi być idealne, ale Phoebe w ogóle się nie przejęła, i dopisała na transparencie słówko „nie”, tak by tekst brzmiał: „to nie jest chłopiec”.
Dziewczyna umie grać na gitarze. Jest samoukiem i nie zna nawet nazw poszczególnych chwytów, co wychodzi w odcinku, w którym uczy Joey’a gry na gitarze. Komponuje dziwaczne piosenki (np. tę pod tytułem „Cuchnący kotek”), wszystkie na tę samą melodię. Przyjaciele traktują ją jako nieszkodliwą dziwaczkę, ale mocno protestują, gdy domorosła muzyczka chciała zagrać na weselu Moniki i Chandlera. Kością niezgody stała się piosenka zaczynająca się od tego, że na początku znajomości myślała o panu młodym jak o geju. O dziwo, jej twórczość nie przynosi jej tylko kłopotów. Koszmarne piosenki wpadają w ucho szalonemu naukowcowi, z którym Phoebe miała krótki, ale ognisty romans.Życie uczuciowe szalonej Wodniczki nie jest łatwe. Ma na koncie same dziwaczne związki, jak np. małżeństwo na papierze, zawarte tylko po to, by kanadyjski łyżwiarz miał prawo pobytu w Stanach Zjednoczonych. Chłopak udawał geja, by dobrze czuć się w zespole artystycznym, i Phoebe była święcie przekonana o jego homoseksualizmie. Niestety, została zraniona, bo chłopak zażądał rozwodu z powodu miłości do innej kobiety. Inny jej dziwaczny związek to romans z marynarzem łodzi podwodnej, który spędza na powierzchni tylko dwa tygodnie, i ten czas spędzają razem na uprawianiu seksu. To kolejny dobry uczynek jaki Phoebe robi dla społeczeństwa. Ma na koncie też romans z gliniarzem, któremu ukradła odznakę policyjną i którą posługiwała się dla zabawy, z narzeczonym siostry-bliźniaczki (Eric zerwał z Ursulą tego samego dnia) i z wieloma innymi ekscentrykami.
W mandali znaku Wodnika na descendencie jest Lew. Zatem między ludźmi Phoebe lubi akcentować swoją osobę. Jest bardzo rozżalona gdy przyjaciele nie akceptują jej dziwacznych pomysłów. Odmienia słowo „ja” przez wszystkie przypadki i domaga się nieustannej uwagi. Jak każdy Wodnik kompletnie nie rozumie, że inni jej nie rozumieją.
Phoebe to jedna z bardziej wyrazistych postaci w serialu. Przyznam, że najmniej przypadła mi do gustu, bo jej dziwactwa bardziej mnie irytowały niż śmieszyły.

 • W rolę Phoebe wcieliła się Lisa Kudrow ur. 30 lipca 1963 r. o godz. 04:37 w Encino w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Ascendent 17:47 Raka. Jest solarnym Lwem z mocną obsadą tego znaku.
  W Wodniku ma tylko Saturna.

Joey Tribbiani

Przezabawny Joey to klasyczny Baran. Wśród serialowych przyjaciół, ma największe powodzenie u kobiet i korzysta z niego bez żadnych oporów.

przyjaciele joeRzadko kiedy jego sypialnia jest pusta. Podrywa wszystkie dziewczyny jak leci i gdy trafi się taka, która nie docenia jego męskiego uroku czuje się mocno wybity z rytmu i traci poczucie męskości.
Joey kreuje się na klasycznego macho zarówno w życiu osobistym jak i na planie filmowym. Na przykładzie jego postaci dowiadujemy się jak ciężkie jest życie aktora w Nowym Jorku. Ima się różnych ról: od scen na Broadwayu, poprzez film historyczny, opery mydlane, reklamy, aż do roli kretyna nie umiejącego otworzyć pudełka mleka w telezakupach. Ta ostatnia rola jest dość przekonywująca, bo Joey nie jest wybitnie mądry. Gdy z przyjaciółmi na wyścigi wypisuje nazwy wszystkich stanów USA, daje sobie radę, bo wymienia ich aż… 56. Zagląda w kartkę Rossa i tryumfalnie krzyczy, że nie wolno wpisywać fałszywych nazw, np. Jutah. Joe ma bardzo mały zasób słownictwa, do tego stopnia, że nie rozumie nawet słowa „denny”. Gdy w jednej z recenzji krytyk użył tego słowa w odniesieniu do gry naszego bohatera, ten uznał je za pochwałę.
W artystycznym dorobku Joye’a należy na pewno wymienić jego twarz firmującą lek na choroby weneryczne. Jak to klasyczny Baran – wygrał casting, ale zapomniał spytać co będzie reklamował, grunt że jest praca. Nieświadomy specjalności reklamowanego leku próbował pod plakatem z własną twarzą poderwać śliczną modelkę. Gdy zorientował się czemu dziewczyna uciekła, podszedł do sprawy po baraniemu – zerwał slogan reklamowy. Niestety, slogan na plakacie pod spodem boleśnie ranił jego poczucie męskości. Ale dzielny Joey przyjął to na klatę – po prostu musiał z tym żyć.
Inną ważną rolą w jego karierze było granie… pupy Ala Pacino. Rolę niestety stracił, bo podczas kręcenia scen pod prysznicem zbyt dramatycznie grał pośladkami, ponieważ tylko ta część ciała naszego bohatera miała być filmowana.
Joey jak na prawdziwego Barana przystało, nie wstydzi się nagości. Wśród wielu zmarnowanych szans była rola w ambitnym filmie. Problem polegał jednak na tym, że reżyser mocno zwracał uwagę na szczegóły anatomii. Jego bohater nie mógł być obrzezany, a małego Joey’a poddano temu zabiegowi. Z pomocą przyszła mu Monica, która ulepiła mu z kitu napletek. Niestety, fałszywy napletek, zsunął się z penisa podczas castingu.
Nie wszystkie role naszego Barana to zawodowe porażki. Joey świetnie się sprawdził w roli lekarza neurologa, Drake’a Ramoray’a. Niestety, rolę stracił z powodu baraniastego pędu do sukcesu: pochwalił się w wywiadzie, że na planie sam zmienia swoje kwestie, więc obrażeni scenarzyści uśmiercili go. Wrócił do serialu po dwóch latach, i wcielił się w idiotyczną postać swojego poprzedniego bohatera (cudem uratowanego od śmierci), któremu przeszczepiono mózg kobiety.
Joey to prawdziwy Baran, więc żeby mieć siłę na podryw musi dużo jeść. Tu też pokazuje że szybciej mówi i robi niż myśli. Gdy jego lodówka jest pusta, bezczelnie wchodzi do kuchni Moniki i częstuje się tym co tam znajdzie. A że znajduje dużo i smacznie, nie krępuje się i korzysta z gościnności sąsiadki dość często. Jego wizyty u Moniki najczęściej zaczynają się sprawdzeniem zawartości jej lodówki. Podczas jednych z wielu świąt Dziękczynienia (podczas których Amerykanie tradycyjnie spożywają indyka) raz Monika odmawia przyrządzenia tradycyjnej potrawy, twierdząc, że nie będzie przygotowywać wielkiego ptaka tylko dla trzech osób. Joey przerażony wizją Thanksgiving bez indyka, zobowiązuje się zjeść całego przy jednym posiedzeniu. Czwarty dom w mandali Barana to Rak, a więc Barany są bardzo przywiązane do tradycji. Monika tylko pod tym warunkiem obiecuje przygotować posiłek. Podczas świątecznej kolacji Joey pęka w szwach, więc Monika zgadza się, by nie zjadał całego ptaka. Ale Joey radzi sobie z tym wyskakując ze swoich dżinsów i ubierając się w bardziej wygodne, ciążowe spodnie Rachel.
Baran to znak ludzi prostolinijnych i nie owijających w bawełnę. Oprócz upodobania do szybkiego seksu i jedzenia, Joey ma także dobre serce i szczere chęci. Te ostatnie widać w prezencie, jaki kupił na 35. rocznicę ślubu rodziców Moniki i Rossa. Państwo Geller otrzymali od niego Kamasutrę dla starszych!
Joey traktuje przyjaciół jak prawdziwą rodzinę, więc w krytycznych chwilach wszyscy mogą na niego liczyć. Ta postać – moim zdaniem – jest najzabawniejsza, mimo że bardzo przewidywalna.

 • Rolę Joey’ego odgrywał Matt LeBlanc, amerykański aktor ur. 25 lipca 1967 o godzinie 04:18 w Newton w stanie Massachusetts w USA. Ascendent 16:24 Raka. Solarny Lew. W Baranie ma Saturna.

Wszystkie dane aktorów ze strony www.astrotheme.fr

Ciekawostki o serialu:

 • W odcinku poświęconym ślubom, dedykowanym Coutney Cox z okazji ślubu z Davidem Arquette, w czołówce wszystkim odtwórcom głównych ról dołożono nazwisko Davida.
 • Postać Rachel raz jest solarnym Bykiem, a innym razem Wodnikiem. W jednym z odcinków zakochany w niej kelner z Central Perk – Gunther pyta o datę urodzin, Rachel podaje ją: 5 maja. W innym odcinku policjant zatrzymuje Rachel na drodze, dziewczyna podaje mu nieważne prawo jazdy i nieudolnie tłumaczy się: „Pewnie dziwi pana data”. Policjant zauroczony śliczną dziewczyną odpowiada: „Tak widzę, jest pani Wodnikiem”.
 • Podobna nieścisłość dotyczy urodzin Rossa. W scenie, w której Rachel mówi że urodziła się 5 mają, Ross stwierdza że jest z grudnia – a zatem może być Strzelcem lub Koziorożcem. W 8 sezonie jednak podczas wypełniania formularza w szpitalu podaje Joeyemu datę 18 października, czyli jest to jeszcze końcówka Wagi.
 • Phoebe ma urodziny na kilka dni przed Halloween, więc postać jest spod znaku Skorpiona.
 • Serial, w którym gra Joe, „Dni naszego życia” naprawdę był nadawany w amerykańskiej telewizji. Niestety, nie znalazłam informacji czy była tam postać grana przez Joey’go, oraz czy był bzdurny wątek o przeszczepie mózgu.
 • Joey ma problem z językiem przodków. W jednym odcinku twierdzi, że po włosku potrafi powiedzieć tylko brzydkie słowa. Później jednak gdy w salonie Moniki pojawia się jego babcia, całkiem nieźle radzi sobie z konwersacją w języku europejskich przodków.
 • Autorzy scenariusza mają problem z wiedzą o Europie wschodniej. Phoebe w jednym z początkowych sezonów poznaje naukowca Davida. Narodził się wielki, acz krótki romans przerwany przez naukowe ambicje mężczyzny. Pomiędzy miłością do Phoebe a pracą w Mińsku wybiera to drugie. Niestety, według serialu, Mińsk – stolica Białorusi – leży w… Rosji. Naukowiec powraca później w małym epizodzie. Spotyka Phoebe i zamiast wyznania miłosnego recytuje jej jedyne zdanie jakiego nauczył się mówić po rosyjsku. To zdanie pokazuje kolejny brak wiedzy twórców serialu na temat kultury regionu. Mężczyzna rosyjskie słowo „proszę” wymawia: „pożałujsta”, podczas gdy w ten sposób tylko się to słowo pisze, a poprawna wymowa to „pażałsta”. To słowo to jedno z nielicznych wyjątków w języku rosyjskim, gdzie wymowa tak bardzo odbiega od pisowni.
 • Do poszczególnych odcinków zapraszano wielkie gwiazdy Hollywood. W serialu brali udział m.in. Julia Roberts, Bruce Willis, Jean Claude van Damme i Brad Pitt, który na planie tego serialu poznał Jennifer Aniston. Jak wiemy znajomość znalazła swój finał na ślubnym kobiercu. Zabawne, że postaci grane przez Jennifer i Brada nienawidziły się.
 • Praca na planie „Przyjaciół” zaowocowała też innym związkiem Jennifer – tym razem przyjacielskim. Jennifer i Courtney bardzo się zaprzyjaźniły. Po rozwodzie Jennifer z Bradem, Courtney była podporą porzuconej przez męża przyjaciółki.
 • Courtney Cox początkowo starała się w serialu o postać Rachel.
 • Plotkarskie portale podają, że wszystkie trzy panie grające główne postacie są chętne do nagrania kinowego sequela lub kontynuacji serialu. Czekamy na odzew panów, oraz deklaracje producentów.
 • Po sukcesie „Przyjaciół” stacja NBC nakręciła dwa sezony spin-offa pt. „Joey”. Bohaterem serialu jest znany nam Joey. Z postaci poznanych w „Przyjaciołach” pojawia się tam tylko znana z jednego odcinka siostra chłopaka – Gina. Serial nie zdobył jednak popularności, więc produkcję zakończono na drugim sezonie. Z powodu niskiej oglądalności w Stanach Zjednoczonych nie pokazano nawet ostatnich nakręconych odcinków.

Informacje o serialu:

 • „Przyjaciele” to sitcom produkcji amerykańskiej nadawany premierowo w telewizji NBC. Premiera pierwszego odcinka miała miejsce 22 września 1994 r. o godzinie 20:30 czasu -4 GMT
 • Autorami serialu są David Crane i Marta Kauffman
 • Nakręcono 236 odcinków podzielonych na 10 sezonów. Serial był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród w swoim gatunku. Zdobył statuetki Emmy i Złotych Globów.
 • W Polsce mogliśmy oglądać serial na kanałach: C+, TVN Siedem, TVN, i Polsat.
 • O serialu na stronach Filmweb

Tagi: , , , ,

Komentarzy 17 to “Przyjaciele – archetypy zodiakalne w serialu”

 1. Iza Podlaska Says:

  To jeden z moich ulubionych seriali zodiakalnych – boki można zgrywać, jak Rachel plotkuje, Monica wszystkim każe sprzątać, a Ross usiłuje się ustatkować i ukryć, że ma za sobą już trzy małżeństwa. Co do Joeygo to jak go najpierw postrzegałam jako archetyp Bliźniąt, a potem znajomy przekonał mnie, że to jednak Strzelec – co jak co, ale dziewczynę poderwać umie, a i na cztery łapy spada mimo zupełnego braku samokrytyki w zawodzie aktora. No i Chandler przez pierwsze trzy serie go utrzymuje i inwestuje w jego naukę (Strzelec to ma zawsze szczęście), poza tym jest z włoskiej rodziny (element strzelcowej zagranicy).

  • anahella Says:

   Co do Joeygo też miałam wątpliwości, bo najpierw dostrzegłam Bliźnięta, rozważałam Strzelca, ale za mało w nim strzelcowej filozofii. Ma farta, to fakt, jednak jest zbyt głupiutki i prostolinijny jak na Bliźnięta lub Strzelca. Tak czy siak Joey to znak ognisty. Strzelec odpada z ww. powodów, Lwem na pewno nie jest (choć bardzo by chciał jak każdy chłopak w serialu), zostaje Baran.
   Będę przekonywać co do Barana, bo życie Joey’go jest proste i archetypowe: jak działać to na całego. Jak jeść to porządnie, jak gadać to bez końca itp… Klasyczna mandala Barana.
   Piąty dom w mandali Barana to znak Lwa, i wystudiowane miny podczas randek chłopaka pasują do tego jak ulał. A scena, w której „gra pośladkami” w zastępstwie za Ala Pacino to przerysowana Panna jako VI dom.

   Zapraszam do dyskusji, każdy może zobaczyć w bohaterach inne znaki.

   Edit: buhahahha właśnie oglądam odcinek 12 sezonu 10. Phoebe bierze ślub, ale nie ma jej kto poprowadzić do ołtarza. Prosi o to Joeygo. Właśnie Joey wygłasza narzeczonemu Phoebe saturniczne przemówienie, o przyjęciu do rodziny i statusie Mike’a w niej – to dziesiąty dom Barana.

 2. Iza Podlaska Says:

  Co do jakości tłumaczenia humoru z Przyjaciół pozwolę sobie się z tobą nie zgodzić. Niestety, w większości jest fatalnie przetłumaczona, tam króluje humor slangowy i sytuacyjny, a polskich filmach tłumaczą znajomi królika, a nie fachowi tłumacze.

 3. Iza Podlaska Says:

  Fakt, o Baranie nie pomyślałam, pewnie by pasowało. Chociaż nie każdy Strzelec jest erudytą – wiele z nich to rubaszne głupole…

  • anahella Says:

   Wiem, że czasem Strzelec potrafi zastrzelić czymś koszmarnie głupim. Ale on to robi w imię jakiejś filozofii.

   Znam np. panią – bardzo mocny Strzelec pierwszodomowy, która mobbingowała kobietę swieżo po ślubie, żeby… nie było przykro koleżance siedzącej obok, która właśnie się rozwodziła.
   Czyli mamy tu jakąś filozofię w postaci poczucia sprawiedliwości dziejowej.

   A u Joeygo nie mamy nic. Chłopak prezentuje prostą postawę: źle gdy jego lodówka jest pusta, dobrze że lodówka Moniki jest zawsze pełna. I tu nie chodzi o żadną sprawiedliwość, tylko o to, aby Joey się najadł:)

   Jowiszowy argument o włoskim pochodzeniu chłopaka też mi trochę nie pasuje, bo akcja serialu toczy się w Nowym Jorku. Gdyby chodziło o Warszawę, to tak. Ale w Stanach Zjednoczonych taka hybryda jak Italoamerykanin to coś popularnego i spotyka się na każdym rogu. Raczej podkreśla oś ascendent-descendent Stanów Zjednoczonych.

 4. Paulia Says:

  Anahello, to jest boskie co napisalas! 🙂
  Od razu widac, ze najbardziej Ci przypadla do gustu Phebe 🙂

  • anahella Says:

   No właśnie Phoebe nie za bardzo polubiłam – jak napisałam. Ale na pewno jest to bardzo wyrazista postać.

   • Paulia Says:

    To mialo byc ironicznie oczywiscie 🙂
    Ale jakos mi nie wyszlo-polski trudna jezyk 🙂

 5. anahella Says:

  No tak Paulia, ja ostatanio przezywam chwile zaćmienia umysłowego, dlatego nie zrozumiałam 🙂

 6. sylwia;D Says:

  a dla mnie nailepsza iest monika

 7. masaz Says:

  dobry art:0

 8. Błąd Says:

  Gratuluję… można się domyślić… pisze się droga pani Buffay, a nie Bouffay… no commenst

 9. karo@op.pl Says:

  nie wiem w jakim języku oglądalas przyjaciol ale popelnilas bledy i to mase bledow. moze najpierw wsluchaj sie w ten serial i dopiero pisz

 10. anahella Says:

  Karo, wskaż te błędy, aby Twoja wypowiedź miała chociaż znamiona wpisu merytorycznego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: